söndag 12 maj 2013

Swedol 2013

Jag var förbi bloggen Finanstankar och såg att han hade köpt Swedol, ett bolag som jag har analyserat tidigare. Jag bestämde mig därför att titta på Swedol igen för att se om jag ska köpa Swedol då kursen har sjunkit kraftigt sedan min senaste analys (som var behåll). Värdebyrån och AnotherValueInvestor har också nyligen kommit ut med analyser på Swedol.

Tittar man på försäljningen så verkar den sjunka Y-on-Y. Swedol har varierande försäljning under de olika kvartalen där Q4 och Q2 traditionellt är starkare än Q1 och Q3 så det är bäst att jämföra Y-on-Y. Under Q1 2012 sålde man för 331.4 miljoner medan man bara kommer upp i  ca. 295 miljoner under Q1. Det är ca. 90% av förra årets försäljning under Q1. Den dåliga försäljningen i mars hör nog samman med det dåliga vädret under månaden. Men tittar man på försäljning per butik per månad så har den sjunkit från 2.75 i mars 2012 till 2.07 i mars 2013. Försäljningen per butik har sjunkit 9 av de 12 senaste månaderna med i genomsnitt 14% under perioden. Dock skriver Värdebyrån
att "det tar i regel  5-7 år tills en butik blivit ”mogen” och kan prestera till dess fulla potential" vilket jag inte har tagit i beaktning. En del minskningen beror nog på att det tar ett tag för nya butiker att komma upp i samma försäljning som etablerade. Det finns nog även en viss "updämd" efterfrågan efter det svaga mars men jag tror ändå att försäljningen kommer att fortsätta att sjunka året ut för att ta fart igen nästa år när prognosmakarna tror att ekonomin tar fart igen då det inte bara är försäljningen per butik som sjunker utan även den totala försäljningen.



Försäljning Butiker Försäljning per butik Försäljning Y-on-Y Y-on-Y per butik
Mars 95.2 46 2.07 -16.42% -23.69%
Februari 95.8 46 2.08 -16.91% -24.14%
Januari 102.9 46 2.24 -7.30% -19.39%
December 111.3 46 2.42 6.00% -7.83%
November 123.2 46 2.68 0.16% -12.90%
Oktober 153.6 45 3.41 28.43% 8.45%
September 105.8 45 2.35 -23.67% -37.24%
Augusti 100.6 43 2.34 -8.30% -23.22%
Juli 87 43 2.02 -15.37% -29.15%
Juni 108.4 43 2.52 30.60% 6.30%
Maj 131.2 42 3.12 40.32% 16.93%
April 113.9 42 2.71 -6.64% -22.20%

Eftersom man har fortsatt att expandera med lägre resultat där kassaflödet inte räcker för att täcka expansionskostnaderna så har man tvingats öka sina lån. Fram till Q1 2012 har man haft 0kr i långfristiga räntebärande skulder. Vilket har ökat till 121 miljoner vid slutet av 2012. Detta är på inget sätt någon hög skuldsättning. Dock kommer det nog inga nya butiks etableringar under 2013. Då jag tror att man är "obekväma" med att ha skulder kommer man nog att vilja betala tillbaka dem så snart som möjligt och vänta med nya investeringar till kassaflödet är starkt nog och så man kan minska lånen och investera på samma gång. Med fortsatt vinst, minskatt varulager och kundfordringar borde man kunna fortsätta med nyetableringar under andra halvåret av 2014, men då i mindre takt än man gjort de senaste åren. Detta gör att man inte kan räkna Swedol som ett tillväxtbolag längre och man måste nog räkna med ett lägre P/E tal. 

Jag tror även att man kommer att behålla dagens utdelningsnivå (i kronor) då man antagligen vill hålla så låg nivå som möjligt för att ackumulera kapital till att betala av lånen och avsätta till expansion. Räkna därför inte med någon hög direktavkastning. Den procentuellt höga utdelningen för 2012 var nog mer för att blidka ägarna och inte sänka utdelningen för mycket, man hade nog gärna bibehållit nivån om 30% av resultatet.

För 2013 räknar jag med en vinst kring 1.13 kronor/aktie (utdelning 35 öre per aktie). Detta är en ökning från 2012 då man förmodligen kommer att förbättra sina marginaler då man inte expanderar samt att man kommer att se över sina kostnader (mycket är dock personal kostnader där det är svårt att spara med bibehållen servicenivå). 



(MKR)

2013

Q1 Q2 Q3 Q4 Year
Intäkter 293.9 335.8 264.0 349.4 1,243.1
Kostnad för sålda varor -182.2 -204.9 -162.3 -209.6 -759.0
Brottoresultat 111.7 131.0 101.6 139.8 484.0
Övriga intäkter 7.0 7.0 7.0 1.0 22.0
Försäljningskostnader -82.3 -92.4 -71.3 -92.6 -338.5
Administrationskostnader -9.0 -11.0 -10.0 -10.0 -40.0
Övriga kostnader -4.0 -4.0 -4.0 -4.0 -16.0
Rörelseresultat 23.4 30.6 23.4 34.2 111.5
Finansnetto -2.0 -2.0 -2.0 -2.0 -8.0
Resultat före skatt 21.4 28.6 21.4 32.2 103.5
Skatt -6.4 -8.6 -6.4 -9.6 -31.1
Periodens resultat 15.0 20.0 14.9 22.5 72.5








Bruttomarginal

38.00% 39.00% 38.50% 40.00% 38.94%
Försälnjingskostnader/försäljning

28.00% 27.50% 27.00% 26.50% 27.23%

Jag håller med Värdebyrån att Swedol verkar långsiktiga men man utstrålar också ansvar och försiktighet och gör i allmänhet ett mycket seriöst intryck. Det är egentligen ett ganska tråkigt bolag, men på ett positivt sätt. Den goda balansäkningen gör att man kan klara av en längre konjunktursvacka. Riskerna ligger dock i just en längre konjunktursvacka, överetablering, högt beroende av professionella kunder. Visst finns det många jordbruk (runt 70,000) och skogsbruk i Sverige (runt 200,00 skogsägare, vilket inte innebär lika många skogsbtuk) som är kunder hor Swedol men mycket av produktionsindustrin flyttar utomlands. Fast styrkan hos Swedol är just att man har en bred kundbas. Går en sämre finns det ju alltid andra områden som kan kompensera.

För att kommentera det AnotherValueInvestor nämner i sin blogg så tror jag inte att en marknad med 0-tillväxt är något positivet. Företagen expanderar sina butiker vilket höjer kostnaderna och sänker marginalerna. Detta kan leda till framtida priskrig.

Jag är lite mer skeptisk till bolag än när jag gjorde min första analys. Jag tror att vi kommer att se kursen sjunka en bit till och jag kommer inte att fundera på inköp innan man går under 16 kronor (Eventuellt kommer jag att göra ett mindre inköp om den går under 17 kronor). Kommer försäljningen igång igen och man kan bibehålla höga marginlaer samt börja växa lite smått igen så finns det möjlighet till en bra uppgång.


Min prognos för helåret ligger i linje med Remium men vi har skilda syn på hur man kommer dit. Jag tror att det sker med bättre marginaler, de med ökad försäljning. Försäljningsrapport för april kommer 15 maj och Q1 rapporten 22 maj. Båda kommer att bli intressanta att läsa.


Kommentera gärna saker som ni tycker jag har missat.

fredag 10 maj 2013

10,000!

Min blogg fyller idag 10,000 besökare. Det första inlägget publicerades den 10 Juni 2012. Det har sedan dess publicerats ytterligare 23 inlägg. Det pupuläraste inägget har hittils varit om Nordnet med 576 besökare medans endast 38 besökare har hittat mina blogglänkar. Ett speciellt tack till 40procent 20år som har gett flest länkar till min blogg. De flesta läsarna finns så klart i Sverige. Men det har även kommit läsare från USA, Italien, Storbritannien, Ryssland, Thailand, Norge, Tyskland och Finland. Jag tolkar det som att svenskar är ett resande folk, vilket vi är, samt att ett antal utlandsboende håller kontakt med den Svenska aktiemarknaden.

Tack all ni som har besök och speciellt till er som har kommenterat.

Vore roligt med några kommentarer från de som loggar in utanför Sverige.

torsdag 9 maj 2013

Självdisciplin

Jag märkte när jag listade mina aktier att jag har dålig självdisciplin, två av aktierna i min portfölj har jag gett sälj rekommendation på. Till försvar så är den ena inköpt innan jag började skriva min blogg (Artimplant) och den andra har jag börjat att omvärdera (Etrion). En av aktierna (SSAB) är dessutom inköpt utan en ordentligt gjord analys. Mina huvudaktier har dock genom gått en analys som renderat i en köp rekommendation.

Självdisciplin är nog något man måste ha för att kunna göra bra investeringar. Jag ska därför se om det hjälper att vara öppen med alla mina inköp framöver. Förhoppningsvis kommer det också att ge mer tyngd åt mina rekommendationer. Jag kommer att indela min köp i tre kategorier. Långsiktiga placeringar, spekulation (kort siktiga) och options köp (aktier jag köper för att sätta ut covered call's). Dock kommer jag aldrig att ha mer än 5% av portföljen i spekulations aktier och de kommer att ha en stopp loss på 20%, vilket gör att jag max riskerar 1% av min portfölj. Det ska dock bara ske i bolag som jag har analyserat.

Hur har ni det själva med självdisciplinen?

söndag 5 maj 2013

Mina aktier


Då jag kommer att vara lite mer personlig i framtiden så tänkte jag börja med att redovisa min aktieportfölj. Jag började intressera mig för aktier igen i slutet på 2011, sedan dess har hela min portfölj ändrats. Den börjar få den form som jag vill ha men det återstår en del rensning och inköp. Jag var aktiv när jag var yngre och gjorde en mycket bra affär i Gambro och Ericsson (som jag köpte en, på den tiden, stor post när kuren var som lägst).

Min portfölj inkluderar inte så många aktier och är ganska koncentrerad till en aktie som står för över 50% av det totala innehavet. Jag har dock fortfarande en relativt låg andel av min portfölj i aktier, 28%. Mitt mål är att gå upp till 40% så det finns ett köputrymme. Funderar på att köpa in en bankaktie och då Avanza eller Nordnet. Följer just nu även Beijer Alma, Fortum (vilket verkar vara alla bloggares favoritaktie) och Duni. 

Doro 51.1%
Teliasonera 26.5%
SSAB 14.0%
Etrion 5.0%
Transcom A 3.0%
Odd Molly 0.2%
Artimplant 0.2%

Doro ser jag som ett tillväxt bolag som har stor potential men även trygghet samt har en bra direktavkastning. Telia har jag som ett ankare som ger en god utdelning. SSAB köpte jag in för att göra options affärer men har ännu inte haft tid att gör det. Skulle gärna se att den går upp någon krona till innan jag ger ut några köpoptioner där. Etrion är en ren spekulation. Transcom är jag också positiv till och kommer nog att öka mitt innehav i. Odd Molly försökte jag bottenfiska och få för en billig penning och var tänkt som en krydda (de köptes in för 24 kronor styck). Artimplant vet jag inte varför de är där, ett dåligt skött bolag som närmar sig KK. Funderar på att behålla dem då jag tror att patenten kan ha ett högre värde än själva bolaget, det är dessutom en väldigt liten summa.

I kort så är det Doro, Telia och Transcom som utgör grunden till min portfölj.

Några råd?

fredag 3 maj 2013

Transcom 2013


Resultatet blev inte så bra under Q1 som jag hade trott, där jag hade räknat med en liten vinst under kvartalet. Den största anledningen är att försäljnings och administrations kostnaderna var klart högre (29.3) än vad hade räknat med (27.5). De högre kostnaderna är dock till del en effekt av ökade investeringar. Som jag skrev i min förra analys av Transcom  så har jag därför tagit mig en grundliggare titt. 

Försäljningen var högre (170) än vad jag hade räknat med (166). Här är det dock negativa orsaker till min miss. Som jag har förstått det har man tagit engångsintäkter på 4 miljoner Euro inom CMS  för överlåtelse av rättigheter att driva in skulder i Sverige. Detta borde resultera i att intäkterna kommer att sjunka för CMS i nästa kvartal.

Tittar man på de olika geografiska områdena så har "North America & Asia Pacific" minskat försäljningen jämfört med Q4 2012. Jag är lite osäker till varför, vad jag förstår av resten av rapporten så är det här man mest bygger ut för att öka kapaciteten. Dock har man inte ökat så mycket de senaste kvartalen. Minskningen är dock minimal och man borde kunna öka försäljningen under resten av året. Förra året ökade man försäljningen med 17% (det mesta kom under Q4). Jag ser detta som Transcom's huvudmarknad för tillväxt och räknar med att man ökar försäljningen under resten av året.

"West & Central" hade också en klar försäljningsökning under Q4 2012, till skillnad från "North America & Asia Pacific" så ökade försäljningen under Q1. Dock rapporterar man ingen kapacitets investering i regionen, man kommenterar heller inte graden av kapacitetsutnyttjande. Jag tror därför inte på någon tillväxt i regionen under reste av året. 

Med tanke på hur det ser ut I Spanien så tror jag inte på någon större försäljningsökning för området "Iberia" under 2013. Jag är nöjd med om man behåller den försäljning som man har. Dock rapporterar man om investeringar om €0.8 miljoner den senaste 12 månaders perioden och dessutom är Spanien bara en del av regionen vilket borde kunna indikera på att jag är för försiktig och det finns möjlighet till att man expanderar mer än vad jag räknar med med tanke på att det är en prioriterad marknad för tillväxt för Transcom. 

Att region "South" ökar försäljningen från 25.2 miljoner till 28.0 miljoner under Q1 är imponerande då Frankrike "bara" borde vara inkluderat för två kvartal. När även dessa kvartal räknas bort för resten av året så borde dock försäljningen sjunka från Q1. det är dock svårt för mig att spekulera hur mycket då jag inte vet hur stor andel av försäljningen är i Frankrike. Med tanke på ökningen under kvartalet borde det vara en mindre del. 

"North" är inte någon tillväxtmarknad för Transcom och nästan inga investeringar har gjorts för att möta ökad försäljning. Marginalerna är sämre än de flesta andra marknaderna bara South med Frankrike har sämre marginaler. Focus borde därför ligga på att förbättra dessa. Att man tittar närmare på Danmarks framtid visar även att så är fokus för regionen.

Thousand Euro 2013

Q1 Q1 Act Q2 Q3 Q4 2013
Revenue 166,351 170,452 163,612 165,864 168,163 668,139
- North America & Asia Pacific 32,857 31,600 32,548 33,524 34,530 132,203
- West & Central (Euro rest) 16,160 16,700 16,700 16,700 16,700 66,800
- Iberia (Latin) 31,620 33,200 33,532 33,867 34,206 134,805
- North (Nordic) 46,762 43,200 43,632 44,068 44,509 175,409
- South (Eur) 25,452 28,000 25,200 25,704 26,218 105,122
- CMS 13,500 17,800 12,000 12,000 12,000 53,800
Cost of sales -133,081 -134,841 -129,253 -131,033 -132,849 -531,634
Gross profit 33,270 35,611 34,359 34,831 35,314 140,115
Selling expenses -1,636 -1,636 -1,636 -1,636 -1,636 -6,544
Administrative expenses -25,812 -27,633 -25,360 -25,732 -26,111 -104,835
Other expenses -500 5,771 -500 -500 -500 4,271
Restructuring
-6,044


-6,044
Profit/Loss from operation 5,322 6,069 6,863 6,964 7,067 26,963
Finance income 0 26 0 0 0 26
Finance costs -1,500 -2,507 -1,700 -1,700 -1,700 -7,607
Profit/Loss before tax 3,822 3,588 5,163 5,264 5,367 19,382
Income tax -3,057 -3,659 -3,049 -2,579 -2,110 -11,397
Profit/loss 766 -71 2,114 2,685 3,257 7,985







Gross margin 20.00% 20.9% 21.00% 21.00% 21.00% 21.0%
Admin/Selling expenses 16.50% 17.2% 16.50% 16.50% 16.50% 16.7%

Totalt sett så räknar jag med att försäljningen kommer att sjunka tillbaka till runt 164 miljoner under Q2 för att åter nå Q1's nivåer under Q4. De förändringar man gör kommer dock att förbättra bruttomarginalerna. Eftersom jag heller inte räknar med några större utbyggnader för ökad försäljning (enligt ovan) så kommer även de administrativa kostnaderna att sjunka tillbaka vilket gör att man kommer att göra en klar vinst från Q2. Vilket är i linje med vad jag spekulerat tidigare, att man tagit alla större kostnader under 2012 för att visa vinst från 2013. För helåret räknar jag med en vinst kring €8,000 miljoner (7.5 öre per aktie).

Det finns dock en risk att den avslutade operationen i Frankrike kommer att ge kostnader som man inte har räknat med. Ökade utbyggnader kan också dra ner resultatet men det ser jag mer som positivt då det förhoppningsvis leder till mer intäkter längre fram. Man har aviserat att det kan komma omstruktureringskostnader för att effektiviteten i Nord Amerika, för aktiekursen vore det bra om man väntade till Q3 innan man tar dem så att man verkligen visar en vinst under ett kvartal. 

Jaghar försökt att hitta ett sammanband mellan investering i expansion och tillväxt utan att hitta något som helst sammanband. De följande tabellerna visar resultatet av mina uträkningar. Om någon hittar ett sammanband så vore jag tacksam om ni berättar det. Dock bekräftar det att "North America & Pacific" är den region man investerar mest i följt av "Iberia", medan det knappast investeras något i "North", "South" och "Central". Det är dock inget som resulterar i ökad tillväxt. För att få en bättre bild borde man se på kapacitet utnyttjandet i respektive region vid varje tillfälle för att få en bättre bild men jag hade trott att man skulle kunna se något sammanband.

Expansion Investments Y-on-Y*
€ miljoner North Iberia South NA & AP Central CMS Totalt
Q2 2012 0 0.2 0 1.7 0 0 1.9
Q3 2012 0.1 0.3 0 2.9 0.1 0 3.4
Q4 2012 0.1 0.7 0 3.6 0 0 4.4
Q1 2013 0.1 0.8 0.3 0.5 0 0 1.7
* Q2 2012 jämförs med Q2 2011 osv.








Sales Growth Q-on-Q*
€ miljoner North Iberia South NA & AP Central CMS Totalt
Q4 2011 4.7 1.8 1.2 1.2 0.8 0.5 10.2
Q1 2012 0.2 2.1 3.2 -0.4 -0.3 -0.5 4.3
Q2 2012 -0.1 -1.7 1.1 1.6 0 -0.6 0.3
Q3 2012 2.9 0 -2.6 0.9 -0.1 -0.2 0.9
Q4 2012 4.5 2.1 2.1 4 2.1 -0.1 14.7
Q1 2013 -2.2 2.2 2.8 -0.3 0.7 4.3 7.5
* Q2 2012 jämförs med Q1 2012 osv.








Sales Growth Y-on-Y
€ miljoner North Iberia South NA & AP Central CMS Totalt
Q3 2012 7.7 2.2 2.9 3.3 0.4 -0.8 30.4
Q4 2012 7.5 2.5 3.8 6.1 1.7 -1.4 27.7
Q1 2013 5.1 2.6 3.4 6.2 2.7 3.4 23.4

Egentligen så gör man faktiskt en vinst redan under Q1 eftersom resultatet är belastat med skatt från tidigare år (0.9 miljoner netto om man räknar med återföring av medel som tidigare avsatts för skatter). Med den nya ledningen så borde dessa "extra" skattekostnader minska/försvinna under det närmaste året då man borde ha fått ordning på de regler som gäller vid beskattning och skatterevisionerna inte resultera i några ökade skattekostnader. En skattesatts på 102% vore inte ens Astrid Lindgren nöjd med.

Jag är fortfarande besviken på avsaknaden av verksamhets och finansiella mål. Att visa positivt resultat är visserligen ett mål som man antagligen strävar efter men för att få en bättre fokusering krävs att man tydlig gör vad det är man strävar efter. Dock så väger man upp det till en viss del med att man rapporterar fokus per region för det närmast året vilket ger en viss vägledning. 

Nu sätter jag mig ner och väntar på 18 Juli och Q2 rapporten.

Kommentarer välkomnas som vanligt.